Zobrazit více
Opevněné zdi, ostnaté dráty, hrůzu nahánějící baráky a seřadiště, šibenice, plynové komory i kremační pece… Připomeňte si spolu s námi dobu, ve které byla Osvětim-Březinka největším nacistickým vyhlazovacím táborem Třetí říše.
Koncentrační a likvidační tábory Osvětim-Březinky, symboly lidské genocidy, jednoho z nejhorších míst, které nacisté zřídili na území okupovaného Polska. Stále citlivé místo velkého utrpení, kde lidé přestali být lidmi…
Odkud se vzal název Březinka, proč právě na tomto místě vznikly vyhlazovací tábory? Kdo a proč zde byl internován? Jaký byl denní režim, strava a život, co se dělo s dětmi? Žily tady rodiny společně? Jaké lékařské pokusy na vězních prováděl Dr. Mengele? Kde skončil Rudolf Hess? Dalo se v táboře přežít? Za jakých podmínek a podařil se někomu útěk? Jak probíhal pracovní cyklus plynových komor, co bylo Canada a Sonderkomando? Kde jsou pohřbeni ti, co zemřeli a s čím se setkala ruská armáda při osvobození tábora? Jak mohlo vůbec k tak obrovské lidské tragédii dojít?
Existuje spousta otázek, faktů, dokumentů a vzpomínek… Vydejme se za jejich poznáním společně při odborné návštěvě muzea…
Osvětim (německy Auschwitz), jež byla na Himmlerův rozkaz vybudována 27. 4. 1940, se stala jedním z táborů, kde bylo v době 2. světové války podle odhadů vyvražděno 1,2-1,6 miliónů Židů. Ve městě, které se stalo symbolem nelidskosti a genocidy se z obrovského komplexu budov dochovalo na 45 zděných a 22 dřevěných budov, které jsou nyní muzeem, kde najdete dokumenty a fotografie o okupaci Polska německou a sovětskou armádou, kupy bot a oblečení po zavražděných vězních a dobově upravené interiéry…
Užitečné informace:
- V muzeu je možné zakoupit brožury, knihy, filmy.
- V areálu se nachází malá restaurace a bufet s rychlým občerstvením. Z časových důvodů, ale doporučujeme, abyste si svačinu vzali s sebou.
- V objektech muzea je povoleno focení bez blesku (2 místa jsou z pietního důvodu bez možnosti focení).
- Součástí prohlídky je také dokumentární film z doby osvobození Osvětimi sovětskou armádou. Pouze při výkladu v Osvětimi jsou návštěvníkům k dispozici sluchátka, Březinka je pak volným pokračováním prohlídky s průvodcem.
POZOR: z bezpečnostních důvodů můžete mít během prohlídky muzea u sebe pouze: mobilní telefon, fotoaparát, peníze, vodu.
/uploads%2Fslevadne.cz%2Fdeal%2Fimages%2F2016%2F0217%2F14556987237995.jpeg)
Připravte se na jeden z nejsilnějších životních zážitků, kterým pro vás návštěva koncentračního tábora Auschwitz-Birkenau v polské Osvětimi dozajista bude.